Svatební obřad

pstýnkyDovolil jsem si popsat jednotlivé části svatebního obřadu a u každé uvést příklad vhodných skladeb. Některé skladby jsou uvedeny ve více částech obřadu, jelikož u většiny z nich platí, že se hodí k více příležitostem a nemají tedy striktní umístění. Dále také ne vždy má obřad všechny zmíněné části, vždy záleží na přání snoubenců, zvycích na daném úřadě či matrice nebo i možnostech obřadního místa. Jako vždy platí, že se jedná pouze o vzorový návrh, výběr hudby vždy záleží na přání snoubenců. Pokud Vás zajímají ukázky vybraných skladeb, tak je najdete zde.

Před obřadem

Jedná se o čas před obřadem, většinou 15 – 30 minut, kdy postupně přicházejí svatebčané do obřadní síně nebo na místo obřadu a jsou usazováni na svá místa. Vhodnější je hudba spíše pomalejší a klidnější.
Skladby: Comptine D’un Autre été, What A Wonderful World, Here There Everywhere, Over the Rainbow

Vlastní svatební obřad

Příchod svatebčanů, ženich a nevěsty

U příchodu existuje více variant. Pokud svatebčané již nejsou na místě, tak jdou spolu s ženichem a nevěstou ve svatebním průvodu. Další možností je pouze příchod ženicha a následně nevěsty, případně také mezi nimi i příchod svatebčanů. Zde je výběr skladeb velice různorodý, ať již klasické svatební pochody nebo i hudba opravdu netradiční. Vlastní skladbu může mít ženich i nevěsta nebo mohou jít na stejnou.
Skladby: Svatební pochod (Lohengrin), Canon in D, MacGyver theme, Kiss The Rain, A Thousand Years, Butterfly Waltz

Proslov oddávající(ho)

Pokud to oddávající(mu) nevadí, je dobré podkreslit proslov vhodnou hudbou. Zde platí podobné doporučení jako u doprovodu před obřadem, tedy spíše skladby pomalejší a klidnější.
Skladby: Wonderful Tonight, Can’t Help Falling in Love With You, Comptine D’un Autre été, What A Wonderful World

ANO

Při otázce oddávající(ho), zda si snoubenci berou jeden druhého je vždy nutné absolutní ticho, tedy tato část obřadu je vždy bez hudebního doprovodu

Prstýnky a gratulace

U předávání prstýnků chtějí někteří oddávající stále ticho, ale většinou je zde již možné opět doprovázet obřad vybranou skladbou nebo skladbami. U gratulací pak je již hudební doprovod samozřejmostí. Zde se většinou vybírá již více skladeb, jelikož gratulace trvají většinou 10 – 20 minut. Zde již je výběr skladeb opět velice různorodý podle preference (nyní již) novomanželů, většinou převládají skladby o něco rychlejší, veselejší i vysloveně vtipné. Je možné mít jak zvláštní skladbu jen na výměnu prstýnků a podpis do matriční knihy, ale většinou jsou písně pro obě dvě části společné.
Skladby: Love and Marriage, All You Need is Love, Perfect Day, Fly Me To The Moon, This Year’s Love

Odchod novomanželů

V dnešní době již není pravidlem, že novomanželé vždy odcházejí z obřadní síně špalírem, zvláště, pokud obřad probíhá na netradičních místech. Pokud přesto novomanželé takto slavnostně odcházejí, je i zde hudební velice různorodý, ať již tradiční svatební pochod nebo jiné skladby .
Skladby: Svatební pochod (Sen noci svatojánské), Love and Marriage, I Feel Good, Perfect Day, Imagine

Po obřadu

Hudební doprovod může pokračovat i po obřadu, např. v případě, že focení novomanželů a svatebčanů probíhá na stejném místě jako obřad. Skladby ve většině případů stylově navazují na skladby pro gratulace.
Skladby: Winner Takes It All, Something Stupid, Singin‘ in The Rain, Here Comes The Sun, Humoreska

Jan Kupsa